new kompozit

Modernliği İçinizde Yaşayın

Modernliği İçinizde Yaşayın
Modernliği İçinizde Yaşayın

Masif ahşap kompozit güverte; ahşap unu (talaş) ve plastik PVC, PE veya HDPE karışımından ve yüzde 5 ile yüzde 10 kimyasal bileşimden ekstrüzyonla elde edilir. Ahşap ve ahşap görünümünün artması ile ürünün çekiciliği artmakta, insan doğasına uygun malzemelerde ortaya çıkmaktadır. Ahşabın uyumu, özellikle gıda üretimi ve tüketimini içeren alanlarda tartışılmaz. Bu noktada ahşap kompozit ürünler ahşabın çok önemli ikameleridir. Ahşap gibi görünür, plastik sayesinde dayanıklılığı arttırılır ve dış mekanda ahşaba maruz kalmanın olumsuz faktörleri (su, nem, yosun, küf, çürüme, yanma vb.) Ortadan kalkar. Geniş bir kullanım alanına sahiptir. Örneğin güzel ve modaya uygun bir çöp tenekesi ürünüdür. Ahşap ve ahşap görünümlü görünümün varlığı ürünün çekiciliğini arttırır ve insan ruhuna uygun huzur veren bir malzeme olarak görünür. 2015 yılına kadar profillerde de hammadde olarak kullanılması ve yaygınlaşacak pencere marangozluğunda gündeme gelmesi beklenmektedir.

Kesilmiş ağaçtan değil, ağaç işleme atölyelerinden elde edilen ağaç yongalarından yapılırlar.
Sudan ve güneş ışığından etkilenmezler ve küf yapmazlar. Dayanıklı, dayanıklı, yosun tutmaz, çevre dostudur, geri dönüştürülebilir, doğal ve sıcaktır. UV ışınlarına da dayanıklıdırlar.
Kurulumu kolaydır ve aside dayanıklıdır.
Bakım ve boyama gerektirmez (gerekirse vernik veya sprey boya kullanılabilir)
Antibakteriyel etkiye sahiptir.
Parçalanmaz.

Ahşap-plastik kompozit ürünler, yüksek aşınma direncine, çürümeye karşı dayanıklılığa ve iskele solucanları gibi zararlılara sahiptir. Suyu emmediği için bileşimindeki ağaç liflerine su girmesini engelleyebilir. Şekillendirilebilir, kesilebilir ve ahşap için kullanılan tüm alet ve makinelerle uyumludur. Geri dönüştürülmüş ürünlerden yapıldığı için sürdürülebilir bir ürün olarak kabul edilmektedir. Ürünün kullanım ömrü dolduktan sonra nihai ürün (beton gibi) için hammadde olarak da kullanılabilir. Ağaca kıyasla önemli avantajlarından biri de istenilen form ve formu alabilmesidir. Bu anlamda endüstriyel ürünler üretebilir. Bu ürünler yay, S, elips, tam daire, çeyrek daire, asimetrik geometrik şekiller olarak belirtilebilir. Ahşap kompozit ürün bakım gerektirmez, odun yağı, vernik, boya uygulaması gerektirmez, istenilen renkte üretilebilir.

Ahşap kompozit bir çeşit kompozit zemin olup, doğallığını, sıcaklığını ve konforunu HDPE'nin güçlü fonksiyonları ile uzun yıllar performans kaybı yaşamadan birleştirebilirsiniz. Ülkemizde doğal ahşap kullanıcılarının şikayet ettiği en yaygın sorun, ahşap bakımının zorluğu ve sıklığıdır. Ahşap kompozit ürünler özel bir bakım gerektirmediği için size bu zorluklara neden olmaz. Teak ağacı, dünyada sadece uzak doğuda yetişen ve Türkiye’nin de ithal ettiği ağaçlardan biridir. Estetik bütünlüğü ve yağlı cilalı yapısı sayesinde oluşturduğu yüzeyin su direncini artırarak ahşaba su geçirmezlik sağlar. Iroko, Teak ağacına alternatif olarak kullanılmaktadır. Teak veya Afrika teak olarak da bilinen İroko ağacı kesinlikle tik ailesinin bir üyesi değildir. Bununla birlikte, IPE ise İrokodan biraz daha sert bir ağaçtır.


TOP