new kompozit

Ahşap Kompozit Nedir?

Ahşap Kompozit Nedir?
Ahşap Kompozit Nedir?

Kompozit, birbirinden farklı yapıdaki iki materyalin birleştirilmesi ile oluşturulur. Ortaya çıkan kompozitin fiziksel ve kimyasal yapısı, karışımda kullanılan iki malzemeden de farklı olmaktadır.

ahşap kompozit, ahşap malzemenin önceden belirlenmiş miktarda plastik materyal ile karıştırılmasıyla edilen bir malzemedir. ahşap kompozit hazırlanırken talaş haline getirilmiş ahşap, plastik (pvc, hdpe ya da pe olabilir) ve özel olarak hazırlanan tutturucular kullanılmaktadır.

Kullanılanacak ahşap talaşları, çeşitli yerlerden temin edilmiş ahşap atıklardan elde edilebilir. Atık ahşap kullanılması geri dönüşüme de katkı sağlamaktadır. Ahşap talaşı gibi, kullanılacak plastik malzeme de genellikle geri dönüştürülmeye uygun olanlar arasından seçilir.

Ahşap kompozit hazırlamak için uyulması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Kompozite katılan ahşap oranı, ülkemizde ve dünyada genel olarak %50 civarındadır. Geriye kalan %50’lik kısmın %40 kadarı plastik malzeme olurken, ’u da tutturucudan oluşmaktadır.

Ahşap Kompozit Çeşitleri

Ahşap kompozit, hammaddesine göre kendi içinde temel olarak dört kategoride sınıflandırılır:

Pres Kaplama Kompozit

 • Kaplama Levhalar
 • Kontraplak
 • Kontratabla
 • Lamine Ahşap Kaplama

Partikül ve Lif Kompozit

 • Yonga Levha
 • Lif Levha
 • Talaş Levha

Odun ve Odun Dışı Kompozit

 • İnorganik Kompozit
 • Termoplastik Kompozit
 • Odun Dışı Kompozit

Masif Pres Kompozit

 • Yoğunlaştırılmış Kompozit
 • Polimer Kompozit

Ahşap Kompozit Kullanım Alanları

Ahşap kompozit malzemenin kullanım alanı oldukça geniştir. Evlerde, iş yerlerinde, kapalı veya açık mekânlarda dekoratif olarak kullanılabileceği gibi, endüstriyel amaçlarla da kullanılabilir. Mobilyalarda kullanımı yaygındır. İnşaat ve yapı işlerinde sıklıkla ahşap kompozitten faydalanılır.

Ahşap Kompozit Kullanmanın Faydaları

Ahşap kompozit, çürümeye, neme, suya, mantara ve böceklenmeye dayanıklı bir malzemedir. Renginin solması oldukça zordur. Dağılmaz, kıymıklanmaz ve çatlamaz özellikleri ile sert ağaçların yerine tercih edilebilecek bir materyaldir. Düzenli olarak bakımını yaptırmanız veya kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmez. İnsan eliyle yapıldığından, istenilen boyutta, kalınlıkta, dayanıklılıkta ve kalitede imal edilebilir. İstenilirse rüzgara ve hatta güneş ışınlarına dayanıklı olarak üretilebilir. Ahşap kompozitin üstüne istenilen ağacın deseni verilebilir.

Ahşap kompozitler kullanıldıkları yerde oldukça estetik ve modern bir görüntü ortaya çıkartırlar. Mimaride ve peyzaj tasarımında kullanılabilecek bir alternatiftir.

Ahşap kompozit, kesilmesi ve delinmesi oldukça kolay bir malzemedir. İstediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Ahşap kompozitin üstünde çalışmak için temel beceri ve bilgilere sahip olmak çoğu zaman yeterlidir.

Ahşap malzemenin çok uzun zamandır sevilerek kullanılması, ahşap elde etmek için kesilen ağaçların sayısını da maalesef arttırmıştır. Ağaç kesimine bağlı olarak dünyanın orman varlığı da tükenmeye devam ediyor. Ahşap kompozit, bu soruna bir çözüm olarak kullanılabilir. İçeriğinde ahşap ya da ağaç oranının % 100 olmaması ve kullanılan ahşabın da genellikle geri dönüştürülmüş talaş olması, orman varlığını korumaya yardımcı olur. 

Ahşap kompozit, her ihtiyaca uyabilecek özellikleri ve dayanıklı yapısı ile gelecekte de sıklıkla tercih edilecek gibi görünüyor.


TOP